Description of the Inverter Growatt MIN 4200TL-XH
First, the Growatt MIN 4200TL-XH Inverter produces a single phase of self-consumption voltage and provides up to 4200W of output power. It has two important advantages: the high quality in its manufacture and the low price, it offers a most economical alternative to be able to carry out the photovoltaic installation.
Characteristics of the Growatt MIN 4200TL-XH Inverter
Regarding the Growatt MIN 4200TL-XH Inverter, it looks like this:
A: External coating.
B: LEDs.
C: OLED screen.
D: Touch button.
E: DC switch.
F: Battery input +.
G: Battery input -.
H: Communication port.
I: AC outlet.
J: Vent valve.
K: PV + input. (Optional)
L: PV input -.
M: USB port.
N: SYS Communication Port.
In this kind of model and in the access models, there is an intermediate power of about 4200W, so it is highly recommended that the inverter works at a low voltage, since the radiation produced is less, in addition to being able to work in situations more problematic due to lack of lighting, rain or thick fog.
The input characteristics of the Growatt MIN 4200TL-XH Inverter are the following:
– Recommended maximum power to connect: 5880W.
– Maximum DC voltage: 550V.
– Starting voltage: 100V.
– MPPT voltage range: 80 – 550V.
– Rated operating voltage: 360V.
– Maximum input intensity: 12.5A in each MPPT.
– Maximum short-circuit current: 16A.
– Number of MPPT trackers: 2.
– Photovoltaic inputs for each MPPT: 1
Growatt MIN 4200TL-XH Inverter Connectivity
All Growatt photovoltaic inverters contain a USB port to link the Wi-Fi and enjoy the connection without cables. Likewise, the inverter contains a communications port with 8 pins to be able to link the wiring towards the energy meter.
Growatt MIN 4200TL-XH Inverter Performance
Growatt MIN 4200TL-XH Inverter Dimensions
This inverter has a dimension of 375 x 350 x 160 mm and a weight of 10.8 kg.