The Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter, intermediate model within the new Huawei KTL range.
Technical Description Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter
The Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW grid connection inverter is ready to be installed in homes that are powered by three-phase current. This inverter is one of the intermediate models, since there are variants between 3 and 10kW.
The Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Inverter has a power of 6,000W and 6,500VA, as well as a maximum output current of 10.1A, making this inverter an excellent option for small-sized three-phase installations. The MPPTs incorporated in the Huawei SUN2000-6KTL inverter are characterized by working at a voltage range between 140V and 980V and by having one input for each MPPT.
The Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Inverter incorporates 2 MPPT that allow the installation of the panels in two groups, so that each of the groups can be installed with a different inclination, orientation or with different electrical characteristics.
In addition, they are compatible with Huawei 450W optimizers in case we need to isolate some panels in the series that receive partial shadows.
Some of the safety features offered by the Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Inverter are the DC disconnector, anti-islanding protection, protection against alternating current overcurrent and DC reverse polarity, as well as string monitoring.
Common Uses Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter
The Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter is among the input options of Huawei’s new KTL range.
The Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter is ready to be installed in those photovoltaic installations in which the home also has a connection to the electricity grid.
In this way, the Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter offers significant savings on the electricity bill for those consumptions that are high in solar hours.
The Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter is prepared to work with Huawei’s high-voltage batteries, the Luna2000. Thanks to being able to store a production surplus, we will increase the degree of self-consumption. In addition, it is a flexible extension that can range between 5 and 30kWh.
Physical Characteristics Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter
The entire range of Huawei KTL three-phase home inverters have the same dimensions, so this SUN2000-6KTL-M1 6kW model has dimensions of 525 x 470 x 166 mm and a weight of 17 kg, a very light device so that it can be installed by one person.
1- Front status LEDs.
2- Front Panel.
3- Hanging kit.
4- Mounting bracket.
5- Heat sink.
6- Vent valve.
7- Ground connection.
8- AC output port.
9- COM communications port.
10- Port for Wifi/4G/GPRS complement.
11- Battery terminals.
12- MPPT 2 Photovoltaic Terminals.
13- MPPT 1 Photovoltaic Terminals.
14- DC direct current disconnector.
Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter Wiring Diagram
Install Huawei SUN2000-6KTL-M1 6kW Three-Phase Inverter
2,000W solar kit with Pylontech lithium batteries