The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter, a model prepared for self-consumption installations, between 2kW and 6kW of power.
Characteristics of the Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter is a modern grid connection inverter prepared for the most advanced self-consumption installations. It represents an evolutionary leap compared to the previous generation, incorporating a series of improvements to keep up with other options on the market.
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter has, like the previous model, 2 MPPT trackers. This means that we can have 2 different orientations for our photovoltaic field without affecting the production of one over the other.
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter now offers a much wider range of operation, with a lower starting voltage. The working range of your regulator is between 90 and 560V, so with 4 panels of 60 cells it can be put into operation.
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter offers high operating efficiency of more than 98% in any of its versions and has the best expansion capabilities at a competitive price.
Below is the efficiency curve of the Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter:
Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter Applications
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter requires a connection to the electrical network in order to work. It injects into it the energy that the connected solar panels are capable of generating in real time. It is what is called a grid connection inverter.
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter incorporates numerous internal electrical protections, including anti-island protection, polarity reversal, short circuits, overcurrent, overvoltage, overtemperature, and many more.
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter has an internal Wi-Fi connection, communications via RS485 and LED indicators on its front for easy start-up and monitoring of its operation.
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter communicates wirelessly with our mobile terminal to be able to start up and also to have detailed monitoring. Once we connect it to the internet, in the Huawei application and portal, we will have at our disposal all the information related to our installation.
Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter Connection
1: Informative LED’s section.
2: Inverter front casing.
3: Anchor kit.
4: Vertical hanger bracket.
5: Rear heat sink.
6: Vent valve.
7: Safety screw for the disconnector.
8: DC disconnector.
9: PV1 Photovoltaic Terminals.
10: PV2 Photovoltaic Terminals.
11: Battery terminals.
12: Port for GPRS/Ethernet dongle.
13: Antenna.
14: COM ports.
15: Alternate AC output.
16: Grounding.
Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W inverter installation
The installation of the Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter is very simple and easy, since thanks to its compact and lightweight design, the installation task is much easier.
The Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter has IP65 protection and does not have moving parts such as fans, so in addition to silent operation, it can be installed outdoors as long as it is not subjected to direct sunlight. Its cooling is by natural convection, which reduces the chances of failure in the ventilation system.
The installation of the Huawei SUN2000-2KTL-L1 2000W Inverter can be done by yourself, someone you trust or the AutoSolar team of installers. If you opt for the latter option, we will inform you without any commitment.
Fronius Symo 6.0-3-M WLAN/LAN/SERVER/WEB inverter
Regulator SmartSolar MPPT RS 450V 200A Victron