The Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter, a higher power model within Huawei’s domestic KTL range.
Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter Technical Description
The Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW grid connection inverter is ready to be installed in homes or facilities that are powered by three-phase current. This inverter is, within the domestic three-phase KTL range, the most powerful model available.
The Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Inverter has a power of 10,000W and 11,000VA, as well as a maximum output current of 16.9A, making this inverter an excellent option for small three-phase installations. The MPPTs that the Huawei SUN2000-10KTL inverter incorporates are characterized by working at a voltage range between 140V and 980V and by having an input for each MPPT.
The Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Inverter incorporates 2 MPPT that allow the installation of the panels in two groups, so that each of the groups can be installed with a different inclination, orientation or with different electrical characteristics.
Thanks to these integrated MPPTs, the Huawei SUN2000-10KTL inverter maximizes the efficiency of the solar panels, so that the investment made is amortized faster, since maximum energy is offered to the home at all times depending on the number and type of solar panels installed and the solar radiation they are receiving. In addition, they are compatible with Huawei 450W optimizers in case we need to isolate some panels in the series that receive partial shadows.
Some of the safety features offered by the Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Inverter are the direct current disconnector, anti-island protection, against overcurrent of alternating current and against reverse polarity of direct current, as well as string monitoring.
Common Uses Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter
The Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter is the most powerful option of the new three-phase KTL range that can carry a battery for self-consumption.
The Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter is ready to be installed in those photovoltaic installations in which the home also has a connection to the electricity grid.
In this way, the Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter offers significant savings on the electricity bill for those consumptions that are high in solar hours. The Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter is prepared to work with Huawei’s high-voltage batteries, the Luna2000. Thanks to being able to store a production surplus, we will increase the degree of self-consumption. In addition, it is a flexible extension that can range between 5 and 30kWh.
Physical Characteristics Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter
The entire range of Huawei KTL three-phase home inverters have the same dimensions, so this SUN2000-10KTL-M1 10kW model has dimensions of 525 x 470 x 166 mm and a weight of 17 kg, a very light device so that it can be installed by one person. This inverter does not include a screen, but in exchange it has several LEDs for quick visual control and complete monitoring through the app through the Wi-Fi connectivity that is included.
1- Front status LEDs.
2- Front Panel.
3- Hanging kit.
4- Mounting bracket.
5- Heat sink.
6- Vent valve.
7- Ground connection.
8- AC output port.
9- COM communications port.
10- Port for Wi-Fi/4G/GPRS complement.
11- Battery terminals.
12- MPPT 2 Photovoltaic Terminals.
13- MPPT 1 Photovoltaic Terminals.
14- DC direct current disconnector.
Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter Wiring Diagram
Install Huawei SUN2000-10KTL-M1 10kW Three-Phase Inverter
Trojan J185E-AC 194A 12v monoblock battery
Single-phase inverter SolaX X1 Air 2.5 of 2.500W