Growatt MIN 3000TL-XH hybrid inverter for self-consumption installations without batteries
The Growatt MIN 3000TL-XH Inverter is the new inverter model of one of the Growatt brand.
They offer excellent characteristics for a short amortization period thanks to their adjusted price.
They are compatible with Pylontech, Dynnes or Growatt lithium batteries.
Description of the Inverter Growatt MIN 3000TL-XH
The Growatt MIN 3000TL-XH Inverter produces a single phase of self-consumption voltage and provides up to 3000W of output power.
input characteristics
– Recommended maximum power to connect: 4200W.
– Maximum DC voltage: 500V.
– Starting voltage: 100V.
– MPPT voltage range: 80 – 500V.
– Rated operating voltage: 360V.
– Maximum input intensity: 12.5A in each MPPT.
– Maximum short-circuit current: 16A.
– Number of MPPT trackers: 2.
– Photovoltaic inputs for each MPPT: 1
Dimension of 375 x 350 x 160 mm and a weight of 10.8 kg
Solar energy solar kit 600W